Şile Böcek İlaçlama

Fare türlerinin zararları

lagim-faresi-nasil-yok-edilir-1

Hayvan familyası arasında memeliler sınıfından olan ve kemirgen olarak anılan farelerin bugüne kadar belirlenmiş 16 türü vardır. Bunlar arasında en çok aşina olunan türler ise ev ve çatı faresi, lağım faresi (sıçan) ve tarla faresidir. Her birinin farklı zararları olan bu türlerin genel özelliği ise insan hayatına karşı büyük bir risk taşıyor olmalarıdır. Her farklı cins kara üzerinde uygun sıcaklığı bulduğu bölgede yaşayabilir. Tarihten de bilindiği gibi fareler taşıdıkları virüs neticesinde ‘veba’ hastalığına sebebiyet vererek Avrupa nüfusunun büyük bir kısmının ölümüne neden olmuştur. ‘Kara ölüm’ olarak bilinen bu kötü hadiseden sonra insanlar her türlü fare cinsinden daha fazla korkmaya başlamıştır.

Fiziksel özellikleri bakımından çok hızlı hareket edebilen ve en küçük deliklere bile girmeyi başaran bu canlı evlerin lağım borularından, bacalardan, kapılardan veya pencerelerden yaşam alanlarına sızabilir. Aynı zamanda fareler canlılar arasında en hızlı üreyen varlıklardır. Sosyal hayvanlar olduklarından kalabalık bir şekilde hareket ederler. Aralarından birinin kaybı veya ölümü diğer farelerin kısa sürede dikkatini çeker. Kemirgenler genellikle böcek, ot, sebze, meyve ve bitki kökü gibi tahıllarla beslenir. Bunun yanı sıra insanların yaşam alanlarına giren fare, fiziksel özellikleri bakımından güçlü diş ve çene yapısına sahip olduğundan sevdiği bir yiyeceğe ulaşmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Koku algıları müthiş derecede gelişmiş olan kemirgenlerin istediği gıdalara ulaşabilmesi zor olmaz. Aynı zamanda duyu yetileri de fazlasıyla geliştiğinden insan kulağının işitemeyeceği frekanstaki sesleri algılarlar.

Kirli ve karanlık ortamlarda yaşadıklarından en çok bakteri taşıyan canlılar arasındadır. Evlerimize veya insanların toplu halde yaşadıkları ortamlara girdiklerinde çeşitli bulaşıcı hastalıklara neden olurlar. Farelerden kurtulmanın yolu ise fare ilaçlama hizmeti almaktır. İlaçlama firmalarından alınan bu hizmet neticesinde şikayetçi olunan alanda hiçbir şekilde fare sorunu ile karşılaşılmayacaktır. İlaçlama uygulamasında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise uygulamamın düzenli periyotlar halinde devamlılığıdır.

Fare türlerinin zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön