Şile Böcek İlaçlama

Kan Emen Böcekler

kan-emen-bocekler

Yer yüzünde, 15 bin çeşit kan ile beslenen böcek türü vardır. Bu böcekler, çoğunlukla memelileri ve kuşları tercih etmektedir. Konukçuya bağımlı halde yaşayan bu zararlılar, bu tutumları sebebiyle “asalak” ve “vampir böcek” olarak anılmaktadır. Gündüzleri gizlenip geceleri beslenmek üzere harekete geçen bu asalaklara pire, kene, sivri sinek, tahta kurusu, kakalak gibi böcekleri dahil edebiliriz. Bu haşereler, konukçudan beslendikten hemen sonra yumurtlama yoluyla çoğalma işlemini gerçekleştirmektedir. Yani kan emmeleri insan sağlığına zararın dışında bir de yeni nesil böceklerin geleceğinin habercisidir. Bu gibi riskli durumları göz önünde bulundurarak kan emen böceklere karşı geç kalmadan önlem alınması gerekmektedir.

Kan Emen Böceklerle Mücadele

Bu mücadelede ilk olarak bilinmesi gereken; söz konusu haşerenin türü, yoğunluğu ve en sık görüldüğü bölgelerdir. Bunun tespitini gerçekleştirdikten sonra vakit kaybetmeden ilaçlama işlemlerine girişilmesi gerekmektedir. Kan emen böcekler çoğunlukla yatak odasında görülür. Yatakların altında ve içinde, bazaların içinde, baza başlıklarında, halı ve perdelerde, duvar çatlakları ve süpürgeliklerde saklanmaktadır. Yumurtalarını kuytu ve izbe bölgelere bırakan bu haşereler için alınacak önlemlerin başında hijyen gelmektedir. Hijyenin sağlandığı alanlarda haşere varlığı son bulacaktır. Kan emen böcekleri yok etmek için izleyeceğiniz yollar şunlardır;

 • Öncelikle, alanında uzman bir ilaçlama firmasıyla anlaşarak ilaçlama faaliyetlerine başlamalısınız. İlaçlama firmasının talimatlarına harfiyen uyarak %100 sonuç elde edebilirsiniz.

  kan-emen-bocekler
  kan-emen-bocekler
 • İşlemden sonra bir süre sulu temizlik yapmamanız gerekir. Bu sürenin sonunda; böceklerin sizi en çok ziyaret ettiği alanlar olan yatak odalarınızı ve evin tamamını temiz tutmaya gayret etmelisiniz. Haşerelerin yaşayabileceği tüm alanları detaylıca temizlemeli, nevresimlerinizi sık sık değiştirip yüksek sıcaklıkta yıkamalısınız.
 • Ayrıca halı ve perdelerinizi de sık sık yüksek sıcaklıkta yıkamalısınız.
 • Evinizdeki yarık ve çatlakları onararak ve camlara sineklik takarak haşerelerin eve giriş yollarını kapatabilirsiniz.

Kan Emen Böceklerin Zararları

 • Taşıdıkları bakteri ve parazitlerle enfeksiyonel hastalıklara sebep olan bu haşereler, direnci düşük olan insanları, çocuk ve yaşlıları ölümcül problemlere maruz bırakmaktadır.
 • Kanla bulaşan ciddi hastalıkları ve salgın hastalıkları konukçudan konukçuya taşıyabilirler. Tarihte bu yolla Avrupa’nın yarısının öldüğü bilinmektedir.
 • Kan emen böcekler; alerjik reaksiyonlara sebep olarak kişiden kişiye değişen fakat ölümcül olabilen sorunlar teşkil eder.
 • Geceleri beslenmeleri sebebiyle uyku problemi ve huzursuzluğa neden olurlar.
 • Bunun neticesinde fobi, takıntı ve psikolojik rahatsızlıklara da vesile olurlar.
Kan Emen Böcekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön