İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kertenkeleler hem yaşayış hem de şekil itibariyle diğer haşerelerden ayrılırlar. Sürüngen sınıfına ait olan bu haşere genellikle yaz aylarında hemen her yerde görebileceğimiz bir türdür.

Kertenkeleler Nerelerde Bulunur?

Çok fazla cins ve tür sayısına sahip olan bu haşere, dünyanın çok farklı bölgelerinde çok farklı dış görünüşlerde bulunabilirler. İç organları, fizyolojik yapıları hemen hemen aynı olsa da bulundukları iklim ve coğrafi bölgenin etkisi ile dış görünüşleri çok çeşitlidir. Kutup noktaları ve buzullar dışında her yerde olabilirler. Ülkemizde de iç ve kıyı bölgelerde özellikle ağaçlık alanlarda sıklıkla görebildiğimiz bu haşere türü beton, toprak, kaldırım, ağaç, araba içleri, ekili dikili alanlar, binaların dış cepheleri, çatı gibi çok çeşitli yerlerde görünebilmektedirler.

Kertenkelelerin Özellikleri

En belirgin özellikleri bu haşerelerin sürüngen olması, yeşilin tüm renklerinde olabilmesi, dik bir yüzeye metrelerce çıkabilmesi, çok hızlı hareket edebilmesi gibidir. Ayrıca kuyrukları koptuğu zaman ölmeyen bu haşerenin vücudu en kısa süre içinde de yeni bir kuyruk üretir. Çünkü kuyrukları kıkırdak yapıdan ayrı, kaslardan oluşmuştur. Dış yapıları düz değildir. Yükselti ve çukurlardan oluşur. Dilleri kendi boylarına göre oldukça uzundur. Böylelikle avını çok rahat yakalar. Sürüngen olmasına rağmen 4 adet ayağı vardır ve bu ayaklar oldukça esnek ve yumuşak yapıdadır. Ayağını kaybetse bile yaşamaya devam eder.

Kertenkelelerle Mücadele Yöntemleri

Kertenkelelerle mücadele etmek için tek başınıza göstereceğiniz çaba yetersizdir. Çünkü çok hızlı hareket ettikleri gibi, gizlenme yetenekleri de oldukça gelişkindir. Evinizdeki en minik aralara bile girebilmektedirler. Onlarla ancak iyi bir ilaçlama firması ile anlaşarak kurtulabilirsiniz. Gerek evin içinde gerek evinize kertenkelenin girmesine neden olan bahçe ve ağaçlık ortamda ilaçlama işlemi yaparak onlardan kurtulabilirsiniz.

Şile Böcek İlaçlama servisi kertenkele ilaçlama ve en az 50 çeşitten fazla haşere için sizlere en garantili yöntemleri sunuyor. Bizlere iletişim bölümümüzdeki numaralardan 7/24 ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba, ilaçlama hakkında bilgi almak için mesaj yazabilirsiniz.
Powered by