Şile Böcek İlaçlama

Okul İlaçlama

okul-ilaclama

Eğitim-öğretim dönemi boyunca çocukların tüm günü geçirdiği okullarda, hijyen ve güvenlik velilerin birincil talebidir. Küçük yaşta, anne ve babanın sağladığı güven ortamını bırakıp dış dünyaya açılan çocuklar; ev dışında kendi ayakları üzerinde durmayı okulda öğrenirler. Okuldaki tüm bireysel ihtiyaçlarını kendileri karşılar, bu esnada daha önce ailelerinden edindikleri bilgiler ışığında hareket ederler. Hijyene yetişkinler kadar hassasiyet gösteremedikleri için de, temas ettikleri alanlarda mikrop ve bakteri varsa, bunları bilinçsizce vücutlarına alırlar. Bu durumda, çocukların hijyen kurallarını eksiksiz uygulaması beklenemeyeceği için, temas ettikleri ve bulundukları alanlarda hijyen ortamının sağlanması gerekmektedir. Bu doğrultuda; okul koridorlarında, tuvaletlerde ve bilhassa sınıflarda günlük detaylı temizlik yapılmalıdır. Fakat, bu temizlikten önce, okulda hijyeni engelleyecek başka bir durum olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu engellerden en önemlisi okuldaki haşere varlığıdır. Bu durum söz konusu ise, okul ilaçlama uygulamasına başvurmak mecburi bir durumdur.

Okul İlaçlama

okul-ilaclama
okul-ilaclama

Okulda çocukların günlük olarak kullandıkları; sınıf, kantin, oyun alanı, okul bahçesi, tuvalet gibi alanlarda hijyen ortamı sağlanmadığı halde, çocukların bu bakterileri vücuduna alması kaçınılmaz olacaktır. Bu alanlarda hijyen ortamını engelleyen bir haşere oluşumu varsa; vakit kaybetmeden bu durum ortadan kaldırılmalıdır. Direnci ve bağışıklığı yetişkinlere göre daha düşük olan çocuklar, mikroplu alanlarla tek bir temasta ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Haşereler, pis alanlarda dolaşarak buradaki zararlı mikroorganizmaları toplar. Bunları, doğuştan gelen ve vücutlarında barındırdıkları mikroplarla birlikte, gezindikleri temiz alanlara bırakırlar. Böylece, haşerelerin gezindiği alanlarda hijyenik ortam namına bir olgu kalmaz. Bu sebeple; çocukların evden daha çok vakit geçirdiği bu alanlarda okul ilaçlama faaliyetlerine özen gösterilmesi ve hijyenin kesin olarak sağlanması gerekmektedir.

Okulda Neden Haşere Görülür?

Haşereler; izbe, karanlık, rutubetli ve pis alanlarda yaşamayı sever. Okullar da bu ihtiyacı karşılayacak çok fazla alanı bünyesinde barındırır. Örneğin; kazan daireleri, kantin kileri, depo, bodrum kat gibi kullanılmayan veya az kullanılan alanlarlar haşereler için birer saraydır. Gün içinde çocukların yere döktüğü kırıntılar da vaktinde temizlenmezse geceleri dolaşan haşerelerin karnını fazlasıyla doyuracaktır. Çıkarılmayan çöpler, deri döküntüleri, yiyecek kırıntıları ve rahat yaşayabilecekleri alanlar olması sebebiyle okullar haşereler için en uğrak mekanlardandır.

Okul İlaçlama Neden Yapılmalı?

Tek bir haşere saatte 2 kilometre hızla hareket ederek bir sınıfı dolaşabilecek enerjiye sahiptir. Okul ilaçlama yapılmadığı halde, okulda yaşayan haşere kolonisi tüm okulda gezilmeyen tek bir nokta bırakmamış olur. Düzenli temizlik de yapılmıyorsa okuldaki bakteriyel alan gün geçtikçe artar. Bu ortamlarda bulunan çocuklar pek çok hastalığın riski altında olacaktır. Kış boyu geçmeden gribal enfeksiyonun bile müsebbibi bu haşereler olabilmektedir. Ki, bu haşerelerin vereceği en düşük zarardır. Bu sebeple, okul ortamlarından haşerelerin uzaklaştırılması bir zorunluluktur.

Okul İlaçlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön